Zachowanie retoryczne

Kwestia konstrukcji wypowiedzi dowodzi tego, że, nie wiedząc o tym, zachowujemy się retorycznie. Zasada, zgodnie z którą ma ona budowę trójdzielną, wywodzi się bowiem z antycznej retoryki, z sformułowanych na jej gruncie reguł dyspozycji tekstu, który składa się ze:

  1. wstępu,

  2. opowiadania, argumentacji, polemiki z zarzutami – tu przedstawiamy jakiś stan rzeczy, ewentualnie ukazujemy pożądany taki stan i wskazujemy na sposoby jego uzyskania, oraz:

  3. zakończenia.

Retoryka, jak już wspominałem, kładzie nacisk na to, by nasza wypowiedź miała charakter całościowy i zamknięty, by odznaczała się spójnością. Oczywiście, wypada tu zaznaczyć, iż w niektórych sytuacjach może się okazać, że niezbędne jest właśnie naruszenie owych zasad spójności: w ten sposób również możemy osiągać pewne cele, ważne – jak generalnie w związku ze sztuką wymowy – będzie wszakże to, czy owa niespójność jest zamierzona (i wtedy ma rację bytu), czy jest wypadkiem przy pracy (i wtedy trzeba ją zakwalifikować jako błąd).

Witaj na moim serwisie! Witaj z zawodu jestem nauczycielem geografii, bardzo często czytam, istotne dla mnie jest pogłębianie swojej wiedzy. Jeśli podobają Ci się moje wpisy to zapraszam do komentowania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)