Tata jest uznawany za „lepszego” niż mama

Wrażenie, że może wywołać w niej subtelne pragnienie sprowokowania sytuacji, w której współmałżonek pokaże się w mniej korzystnym świetle.
Niektórzy ojcowie skarżą się, że przedstawia się ich dzieciom jako „strachy na wróble”, albo używa jako „zbrojnego ramienia”, i że muszą karcić i karać dzieci na żądanie matki za sytuacje, jakie zaistniały w czasie ich nieobecności. „Wieczorem powiem to tacie i on na ciebie nakrzyczy”, powtarza nieustannie mama, gdy nie ma taty, a on zostaje zmuszony do zaakceptowania tej roli i realizowania działań oraz postaw, których żona sama nie chciała przyjąć. Teren skrywanej rywalizacji o względy i szacunek dzieci wytwarza warunki decydujące dla charakterystycznych postaw wychowawczych zarówno ojców, jak i matek. Również taka nieświadoma potrzeba rywalizacji może być obecna, w różnych postaciach, zarówno u jednych, jak i u drugich.