Ojciec nie boi się postawić dzieciom żądania poszanowania własnych wymagań

Dla ojca czymś prostszym i bardziej instynktownym niż dla matki jest powiedzieć dziecku: „Nie jesteś sam, nie tylko twoje potrzeby się liczą. Ja również mam swoje wymagania i proszę cię, abyś to uszanował”. Wobec potrzeb dzieci, kobiecość wykazuje skłonność do samozacierania się, anulowania, natomiast męskość żąda wzajemności. Uszanowanie żądania wzajemności stanowi typową trudność, o jakiej zaakceptowanie ojciec prosi dziecko. Kodeks matczyny, który w „naturalny” sposób stawia dziecko na pierwszym miejscu, obok bezgranicznej zdolności do poświęcenia, która stanowi chlubę i wywołuje uzasadniony podziw u mężczyzn, zawiera także zaczątki czegoś niebezpiecznego. Jeśli kobieca mentalność wychowawcza nie łączy się z męskim wkładem, ma skłonność do popadania w niebezpieczne anulowanie siebie. Taka sytuacja nie sprzyja wytworzeniu się zrównoważonego stylu wychowawczego, a przeciwnie – pojawieniu się u dzieci nieuzasadnionych pretensji i żądań, które urastają do takich rozmiarów, że cała relacja staje się uciążliwa i „zabija” osoby najbardziej kochające.