Dziecko nie musi ponosić konsekwencji własnych błędów

Dlatego też osąd ojcowski jest uważany za bardziej godny zaufania: tata mówi, jak się rzeczy mają, pomagając dziecku w tym, by nie obawiało się prawdy. „Prawdy można się bać, ale też pragnie się jej jako czegoś wyzwalającego: daje ci ona poczucie, ile faktycznie jesteś wart zwierza się pewien chłopak. – Dzięki temu możesz się czuć śmielszy, gotowy do zmierzenia się z rzeczywistością, zamiast wiecznie uciekać”. Dzisiejsza mentalność narzuca zakaz, który stanowi śmiertelny cios wymierzony w męską i ojcowską kulturę wychowawczą: nakazuje nie oceniać dziecka, a jedynie rozumieć je. Tak jakby te dwa elementy były czymś przeciwstawnym i nie do pogodzenia. Osądzanie miałoby w tej optyce być aktem arbitralnym, synonimem arogancji (właściwej komuś, kto przypisuje sobie absolutną wiedzę o dobru i złu) i niezdolności do wejścia w cudzy świat emocjonalny, będącej resztką dawnego paternalizmu. Kto twierdzi, że ma jakąś pewność co do tego, co znaczy dobro wychowawcze dziecka, a zatem jakieś kryterium osądzania jego zachowania, bywa oskarżany o brak „kulturowej poprawności” i większego wyrobienia na planie etycznym. Miejsce pojęcia „osądu” zajęło mgliste, eufemistyczne pojęcie „rozumienia” dziecka, tak jakby wyjaśnienie psychologiczne mogło zastąpić sąd moralny, zamiast czynić go bardziej realistycznym, a tym samym sprawiedliwszym.