//////

Jak było na Ziemi przed 3 miliardami lat

Naukowcy całego świata wciąż dążą do zebrania maksymalnie szerokich informacji, dotyczących przeszłości naszej planety, nie tylko ostatnich kilku czy kilkudziesięciu tysięcy lat, ale okresów o wiele bardziej odległych. Jest wiele metod poszukiwania tożsamości naszej Ziemi, im badania są prowadzone w sposób maksymalnie różnorodny, tym komplet wyników może dać pełniejszy obraz historii naszej planety. W ostatnim okresie czasu naukowcom z USA oraz z Wielkiej Brytanii udało się odnaleźć w jednym z kraterów wygasłego wulkanu w południowej Afryce ślady po deszczu, który – według prowadzonych badań – padał około 2,7 miliarda lat temu. Wyniki badań pokazały, że w tym czasie Ziemia miała atmosferę prawie dwa razy bardziej gęstą niż obecnie, a więc był już wtedy tak zwany efekt cieplarniany. Dzięki temu właśnie na Ziemi panowała dość wysoka temperatura, pomimo faktu, że do naszej planety docierało ze Słońca około 30 procent mniej energii niż to ma miejsce obecnie. Na podstawie przeprowadzonego badania wiemy też, że w tym okresie czasu na naszej planecie były liczne rzeki, wpadające do oceanów.